ASGARİ ÜCRET RAKAMININ BU HAFTA AÇIKLANMASI BEKLENİYOR

Asgari ücret görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, "Toplantı için henüz karar almış değiliz. Ekipler çalışıyor. İnşallah bu hafta içinde açıklamayı arzu ediyoruz. Bir rakam yok, komisyonumuz çalışıyor." dedi.

Aralık 27, 2023 - 11:34
 0  112
ASGARİ ÜCRET RAKAMININ BU HAFTA AÇIKLANMASI BEKLENİYOR

Yaklaşık 7 milyon asgari ücretli çalışanın heyecanla beklediği yeni asgari ücretin belirlenme süreci devam ediyor. Bu önemli kararın bu hafta içinde açıklanması beklenirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, henüz bir rakamın netleşmediğini açıkladı.

Bakan Işıkhan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Toplantı için henüz karar almış değiliz. Ekipler çalışıyor. Teknik bir analiz söz konusu. O analizler bittikten sonra 3 temsilcimiz var, hem kamu hem özel hem de işveren temsilcilerimizin katıldığı. İnşallah bu hafta içinde açıklamayı arzu ediyoruz." dedi.

Henüz bir rakam belirlenmediğini vurgulayan Bakan Işıkhan, "Bir rakam yok, komisyonumuz çalışıyor. Şu an paylaşacak bir şeyimiz yok çünkü o zaman Asgari Ücret Tespit Komisyonumuza haksızlık etmiş oluruz. Çalışıyorlar. Geldiği zaman da biz 3 taraf olarak yan yana geleceğiz, kararı verip açıklayacağız." ifadelerini kullandı.

Asgari ücretin belirlenmesi sürecinde rol alan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, kamu, özel sektör ve işveren temsilcilerinden oluşan 15 kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor. Bu komisyon, teknik analizleri tamamladıktan sonra kararlarını oy çokluğuyla alıyor.

Ayrıca, çalışan emeklilere yönelik 5 bin liralık ikramiye ödemesiyle ilgili olarak Bakan Işıkhan, "Bakanlık olarak da çalışmalarımızı hazırladık, resmi gazeteye çıkar çıkmaz. En kısa sürede, biz hazırlıklarımızı yaptık." bilgisini verdi.

Şu anki asgari ücretin aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş, net 11 bin 402 lira 32 kuruş olduğu ve işveren maliyetinin 15 bin 762 lira 4 kuruş olduğu hatırlatılarak, asgari ücretin işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin bir araya geldiği komisyon tarafından belirlendiği vurgulandı.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow