ORMANLIK ALANLARA GİRİŞLER YASAKLANDI

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte sıcaklıkların artması ve olası hava durumu olayları nedeniyle orman yangınlarını önlemek adına önlemler alındı.

haziran 7, 2024 - 00:18
haziran 7, 2024 - 00:19
 0  128
ORMANLIK ALANLARA GİRİŞLER YASAKLANDI

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte sıcaklıkların artması ve olası hava durumu olayları nedeniyle orman yangınlarını önlemek adına önlemler alındı.

Çorum Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre 6831 sayılı Orman Kanunu ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'na dayanarak, Çorum İli sınırları içindeki belirlenmiş piknik ve mesire alanlarıyla ormanlık bölgelere girişler, 03 Haziran 2024 – 30 Ekim 2024 tarihleri arasında yasaklandı.

Bu kapsamda, ormancılık faaliyetleri için izin alanlar, yetkililer ve hayvan besleyen vatandaşlar, ilgili prosedürleri takip ederek ormanlara girebileceklerdir. Ayrıca, piknik ve mesire yerleri işleticileri, sözleşmelerine bağlı kalarak orman yangınlarına karşı tedbir alacaklardır.

Anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliği için yangın yapmak yasaklanırken, enerji nakil hatlarının ormanlık alanlardan geçen bölgelerinde gerekli bakımlar yapılacak ve orman teşkilatının yönlendirmesi doğrultusunda enerji kesintisi uygulanabilecektir.

Belediyeler, çöp toplama alanlarının çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangına karşı hazır iş makineleri bulunduracaklardır. İlçe Kaymakamlıkları ve Amasya Orman Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda denetim ekipleri oluşturulacak ve yangınların önlenmesi ve müdahale edilmesi için gereken tüm imkanlar seferber edilecektir.

Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, yangın riskine karşı önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır. Enerji nakil hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (YEDAŞ, TEDAŞ ve TEİAŞ) enerji nakil hatlarının özellikle ormanlık alanlardan geçen bölümlerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak, orman teşkilatı tarafından gerekli görülmesi halinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.

Tüm Çorum İli ormanlık alanlarında geçerli olacak bu kararlar, 03 Haziran 2024 – 30 Ekim 2024 tarihleri arasında yürürlükte olacak.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow