ÖMER TÖK İDDİALARA YANIT VERDİ

Ak Parti Sungurlu Belediye Başkan Adayı Ömer Tök, katıldığı canlı yayın programında, kendisi ve rakipleri hakkında ortaya atılan iddialara cevap verdi. Sungurlu Televizyonu, Sungurlu’nun Sesi Gazetesi ve Sungurlu Gazetesi tarafından yapılan ortak yayında gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Mart 30, 2024 - 01:44
 0  501
ÖMER TÖK İDDİALARA YANIT VERDİ
Ak Parti Sungurlu Belediye Başkan Adayı Ömer Tök, katıldığı canlı yayın programında, kendisi ve rakipleri hakkında ortaya atılan iddialara cevap verdi. Sungurlu Televizyonu, Sungurlu’nun Sesi Gazetesi ve Sungurlu Gazetesi tarafından yapılan ortak yayında gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Ak Parti Sungurlu Belediye Başkan Adayı Ömer Tök, katıldığı canlı yayın programında, kendisi ve rakipleri hakkında ortaya atılan iddialara cevap verdi. Sungurlu Televizyonu, Sungurlu’nun Sesi Gazetesi ve Sungurlu Gazetesi tarafından yapılan ortak yayında gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

 “20 BİN TL’Yİ İLÇE BAŞKANIMA VERDİ”

Mevcut Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner hafta içinde Ömer Tök’e, MHP Başkan Adayı Muhsin Dere’nin kendisine 20 bin TL seçim yardımında bulunup bulunmadığını sormuştu.

Sorulara samimi cevaplar veren Tök, para olayının öncesi ve sonrası olduğunu dile getirdi. Bizim adaylığımız zamanında MHP’nin mevcut adayı zaten bizi destekliyordu ve bizim aday olmamızı istiyordu diyen Tök, “Hatta bununla ilgili görüşmeyi bizim kurumda yaptık. Daha sonra kendisinin Çorum adaylığı sırasında kendisi için gayret gösterdik ve destek verdik. Kamuoyunda tanınmıyordu, tanınması için gerekli görüşmeleri yaptık. Biz Sungurlu’nun evladı olarak üzerimize düşeni yaptık. Tabi bunları yaparken de bizde Sungurlu’da çalışmalarımızı sürdürüyorduk. Tabi herkesin Belediye Başkanı olacak diye bir kaide yok. Çorum’da aday olmayınca Sungurlu’dan aday olacak diye söylentiler çıkmaya başlandığında biz onunla görüştük. Senin Sungurlu gibi bir niyetin varsa seni Sungurlu’dan aday yapalım dedik. Biz bu teklifi yaptık ona. Kendisi Sungurlu’dan aday olmayı düşünmediğini, benim yanımda yer aldığını ve her zaman destek vereceğini söyledi. Bizim 35 yıllık bir dostluğumuz, arkadaşlığımız vardı. Hatta bana Belediye Başkan yardımcılarım için isim teklifinde bulunuyordu. Tabi ben onun verdiği isimleri kabul etmedim. O bahsettiği 20 bin TL’de bizzat kendisi tarafından İlçe Başkanımıza gönderilen bir para. Daha da devamı gelecek demişti o zaman” dedi.

“BİRKAÇ GÜN İÇİNDE BENİ ATATTIRABİLİRSENİZ, ADAY OLMAYACAĞIM”

Kendisinin bürokrat olarak atanmaması halinde, karşınıza aday olarak çıkarım diye sizi tehdit edip etmediği sorusuna ise Tök, “Bizi tehdit etmek kimsenin haddi değil de. Kendisiyle Ankara’da bir görüşmemiz oldu. Benim Bakan yardımcılığım gitti, Milletvekili olamadım, İl Belediye Başkanlığı yapmadılar, bir atama da yapmadılar beni. Şuanda benim psikolojimi düşünün dedi. Devlet Denetleme Kurulu’nda 2 adet boş üyelik var, beni buraya birkaç gün içinde atattırabilirseniz, ben aday olmayacağım dedi. 2 gün içinde onu oraya atattırabilseydik bugün Muhsin Dere aday değildi. Fakat bu atama gücü, iradesi ve yetkisi bende yok. Zaten 2 gün içeresinde atanma imkanı da yoktu” dedi.

“BECEREMEDİLER KELİMESİNİ YAKIŞTIRAMADIM”

Tök, Muhsin Dere’nin mahalle toplantısında sarf ettiği, “Sayın Cumhurbaşkanımızı Sungurlu’ya getirmeyi beceremediler” ifadesine ise, “Ben bu beceremediler kelimesini Cumhurbaşkanımızla aynı kelime içerisinde kullanmasını yakıştıramadım. Hem bu şekilde cümleler kurup, Cumhurbaşkanımızın resimlerini sağa sola asarak, her gittikleri yerde Cumhurbaşkanımız bizim kırmızı çizgimizdir diyerek, burada beceremediler kelimesini kullanmamaları lazımdı. Cumhurbaşkanımız burada Barut Fabrikasının açılışını yapacaktı, programında vardı. Daha sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın programının yoğunluğundan dolayı Sungurlu programı çıkarıldı” dedi.

“BİZİ TAKLİT EDEN KENDİLERİ”

Tök, Dere’nin ‘Ak parti bizi taklit ediyor. Biz konser yapıyoruz onlarda yapıyor. Biz salonları dolduruyoruz, onlar dolduramıyor” ifadesine ise, “Taklit derken, projelerini ilk açıklayan aday benim. Sosyal medya ve gazete aracılığı ile projelerimizi tanıtmıştım. Bunlar proje tanıtımını yaptıklarında, biz projelerimizin %90’ını açıklamıştık zaten. Taklit var ise, bizim emekliler için lokalimizi isim bulamamışlar kafeye çevirmişler. Yine bizim sosyal kartımızı hilal kart yapmışlar. Biz projelerimizi açıkladıktan sonra, projelerimizi almışlar, değiştirmişler sonra da bizi taklit ediyorlar diyorlar” diye konuştu.

“AÇIK OTURUM İÇİN ŞART KOŞTUM”

Abdulkadir Şahiner’in açık oturum davetine neden katılmadınız sorusuna ise, “Bu açık oturum ile ilgili bana davet geldi ve görüştük. Ben kendisine şöyle bir şart sundum. Tüm adayların katılması durumunda katılacağımı belirttim. Sonradan hepsinin katılmayacağını öğrendiğimde bende katılmayacağımı söyledim” dedi.

“BİR EV, BİR ARABADAN BAŞKA BİRŞEYİM YOK”

Mal varlığınızı açıklar mısınız? sorusuna Ömer Tök, “Ben açıklarım. 20 yıldır kamu görevlisiyim. 15 yılı idarecilikle, son 5 yılı da il müdürlüğü olarak geçti. Mütevazi bir evim birde 2005 model arabam var. Onun haricinde hiçbir mal varlığım yok” diye konuştu.

“BİR ÇOK ŞEYİ KISITLI İMKANLARLA YAPIYORUZ”

Seçimin son zamanlarında adayların fazla para harcadığını söyleyen moderatör, “Bir Belediye Başkanının aldığı maaş 60 bin TL. Yıllık 720 bin, 5 yılda 3,5 milyon para alacak. 4 bin adet yardım kolisi dağıttığını söyleyen aday, 2 milyonunu zaten koliyle dağıtıyorsunuz. Seçim büroları, iftarlar, yemekler, seçim arabaları, bunların yakıtları, maaşları derken. Bu paranın nerden geldiğini sorduğumda, sponsorları olduklarını söylediler. Sponsorlarınızı açıkların, sponsorlarınıza ne vaat ettiniz? Sizin de sponsorunuz var mı? Cumartesi günü seçim boyunca ne kadar para harcadığınızı açıklar mısınız? sorusuna Ömer Tök, “Ben Cumartesi günü seçim boyunca ne kadar para harcadığımı açıklarım ancak diğerleri bunu açıklamaz. Açıklasa bile doğrusunu açıklamaz. Biz bir çok şeyi kısıtlı imkanlarla yapıyoruz. Yaptıklarımızı belediye Meclis ve İl Genel Meclis üyelerimizle yaptığımız dayanışma ile yapıyoruz. Bizde arasak sponsor bulurduk ama biz bunu uygun görmedik” dedi.

Tök programın sonunda Sungurlu için yapacakları projeler hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow