ENFLASYONU 2026'DA TEK HANEYE İNDİRMEYİ HEDEFLİYORUZ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Meclisteki bütçe görüşmelerinde konuşarak, "Enflasyonda belirgin bir yavaşlama görülmektedir. Hedefimiz, 2026 yılında enflasyonu tek haneli seviyelere çekmektir "dedi.

Aralık 20, 2023 - 23:51
Aralık 23, 2023 - 00:02
 0  105
ENFLASYONU 2026'DA TEK HANEYE İNDİRMEYİ HEDEFLİYORUZ
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Meclis'teki bütçe görüşmelerinde konuşarak, "Enflasyonda belirgin bir yavaşlama görülmektedir. Hedefimiz, 2026 yılında enflasyonu tek haneli seviyelere çekmektir" dedi.

Şimşek; "Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: Orta Vadeli Programın ana hedefi enflasyonda kalıcı düşüşü sağlamak. Kararlıyız enflasyonu kalıcı olarak düşüreceğiz. Enflasyonda ivme kaybı çok net ortadadır. Enflasyonu 2026 yılında tek haneli seviyelere düşürmeyi hedefliyoruz. Gelecek sene yüzde 4 büyüme hedefimiz var. Peki bu büyüme istihdam yatıyor mu? Rakamlara baktığımızda görüyoruz ki istihdam artmış, işsizlik tek hanelere düşmüştür. Bir diğer amacımız cari açığı kalıcı olarak aşağılara çekmektir."

ÇALIŞANLARIMIZI VE EMEKLİLERİMİZİ ENFLASYONA EZDİRMEDİK

"Sermaye piyasalarını enflasyon düştükçe güçlendireceğiz.Yeşil ve dijital dönüşümü hızlandırıyoruz. Önümüzdeki dönem her şeye rağmen tasarruf harcamalarımızı devam ettireceğiz. Borçlanma maliyetlerimiz geriledi, 'Orta Vadeli Program' işliyor. Çalışanlarımızı, emeklilerimizi enflasyona ezdirmedik." dedi

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow