İSMAİL UÇAKCI’NIN YENİ KİTABI YAYINDA: BUDAK-ÖZÜ

Sungurlulu hemşehrimiz, Araştırmacı-Yazar İsmail Uçakcı’nın Sungurlu ve Boğazkale hakkında bilgiler içeren yeni kitabı BUDAK-ÖZÜ’nün baskı işlemleri tamamlandı.

Şubat 25, 2024 - 00:38
 0  225
İSMAİL UÇAKCI’NIN YENİ KİTABI YAYINDA: BUDAK-ÖZÜ
SunaSungurlulu hemşehrimiz, Araştırmacı-Yazar İsmail Uçakcı’nın Sungurlu ve Boğazkale hakkında bilgiler içeren yeni kitabı BUDAK-ÖZÜ’nün baskı işlemleri tamamlandı. gurlulu hemşehrimiz, Araştırmacı-Yazar İsmail Uçakcı’nın yeni kitabı BUDAK-ÖZÜ’nün baskı işlemleri tamamlandı.

Sungurlulu hemşehrimiz, Araştırmacı-Yazar İsmail Uçakcı’nın Sungurlu ve Boğazkale hakkında bilgiler içeren yeni kitabı BUDAK-ÖZÜ’nün baskı işlemleri tamamlandı. Uçakcı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; "Bozok Yaylasında Kurulmuş Dulkadirli Türkmen Şehri 'BUDAK-ÖZÜ", (Sungurlu ve Boğazkale İlçesi)" Başlığı ile yayına verdiğim kitabımın baskı işlemlerini bitirdim.

Hattuşa ile Hitit Devletine, Dulkadir Kethüda Kışlağı ile Dulkadirli Devletine Başkent, Kara Hisâr-ı Demürlü Vilayeti ile Danişmentli Devleti, Selçuklu Devleti, İlhanlı Devleti ve Eretna Devleti'ne merkez olmuş, Bozok Eyaleti/Sancağı ile Yeni İl Sancağı'na merkez olarak Osmanlı Devleti'nin merkezi şehirleri arasında yer almış, Dulkadirli Türkmen Yurdu Budak-özü (Sungurlu ve Boğazkale) şehirlerinin tarihi ve kültür unsurlarını kitaplaştırdım.

1300 civarında dip, onlarca son not kullanarak büyük boy, 530 sayfa olarak yayın hayatına geçirdiğim kitabımı bilim camiası ve yore insanının hizmetine sundum.

Dulkadirli Devleti'ni Maraş'ta sıkıştırmış, Kara Hisar-Demürlü Vilayetini ve Budak-özü Kazasını görmemiş, Bozok Yaylası, Eyalet ve sancak merkezini Yozgat'la özleştirmiş, Yeni İl Sancağı merkezini Sivas yöresinde arayışa girmiş meslektaşlarıma, bu tarih, kültür şehrini efsaneler ve hikayelerle açıklama gafletine düşmüş bölge insanına yol gösterip, arşivlerden kaynak bilgiler aktardım.

Yayınladıkları il yıllıkları, Dergileri, Gazeteleri ve Web sitelerinde şehrin tarihçesi ile ilgili ahkam kesip, yörenin şanlı tarihini efsane ve hikayelerle açıklayan kamu kurum, kuruluş yöneticilerine tarihin bir bilim dalı olduğu tarihi gerçeğini hatırlattım ve yanlışlarını düzeltmelerini önerdim.

Sungurlu’ya ait tarih, kültür konulu kitabım yöre insanımıza hayırlı olsun.” İfadelerine yer verdi.

 

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow