RAMAZAN BAYRAMINDA BESLENME

Çorum Özel Hastanesi Diyetisyeni Hande KESKİN TÜRK Ramazan Bayramında beslenme ile ilgili bilgiler verdi.

Apr 9, 2024 - 14:56
 0  148
RAMAZAN BAYRAMINDA BESLENME

Çorum Özel Hastanesi Diyetisyeni Hande KESKİN TÜRK Ramazan Bayramında beslenme ile ilgili bilgiler verdi.

Dyt. Hande KESKİN TÜRK şunları söyledi;

Ramazandaki uzun süreli açlık nedeniyle, metabolizma hızının yavaşlamasına bağlı olarak, daha hızlı kilo alınmaktadır. O nedenle, Ramazan Bayramını toparlanma dönemi olarak değerlendirmeye çalışabilirsiniz. Bayramda 2 -3 günde kilo alınmaz diye düşünenler, yemek çeşitlerinin, şeker ve şekerli besin tüketiminin, porsiyon miktarlarının artması nedeni ile bu 2-3 gün sonunda, tartıda bir sürpriz ile karşılaşabilirler.

NELERE DİKKATE ETMELİYİZ?

·                    Sabah güne mutlaka kahvaltı edilerek başlanmalı, kahvaltıyı hafif ve her grup besin öğesini içerir nitelikte olmalıdır.

·                    Kızartmalar, yağlı et yemekleri, hamur işleri yerine sıvı yağ ile hazırlanmış yemekler, sebze, ızgara tarzı yemekler tercih etmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

·                    Hamurlu tatlılar, çikolatalar yerine sütlü ve meyveli tatlıları tercih edebilirsiniz.

·                    Vitamin, mineralden zengin olan ve posa içeriği yüksek olan kuru meyveler, ceviz, fındık gibi kuruyemişler de sağlıklı atıştırmalık olarak tercik edebilirsiniz.

·                    Havaların ısınmasıyla beraber en az 2,5-3 litre su tüketimine dikkat edilmelidir

·                    Bayramlar kalp hastalığı, şeker hastalığı, tansiyonu olanlar için daha büyük risk taşıdığından, bu kişilerin beslenmelerine daha fazla önem göstermesi çok önemlidir. Hastalıklarına uygun beslenme planlarına devam etmeleri gerekmektedir.

 Bu vesile ile tüm halkımızın Ramazan Bayramını kutlar, herkese sağlıklı günler dilerim…

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow